19 Mart 2018 00:18

Hasan Perioğlu hasanperioglu@gmail.com

Aytemiz Alanyaspor'da kritik karar!

Aytemiz Alanyaspor herkesin imkânsız dediğini başardı ve özellikle kulüp başkanı Hasan Çavuşoğlu öncülüğünde çok profesyonel bir yönetim oluşturularak önceki yıl Süper Lige yükseldi.

 1948 yılında kurulan Alanyaspor, spor camiasınca çok şans verilmemesine rağmen tecrübeli Teknik Adam Hüseyin Kalpar yönetiminde tarih yazarak Süper Lige çıktı.  Kulüp Başkanı Hasan Çavuşoğlu, gazetecilerin ‘Süper Lig’de Hüseyin Hoca ile devam edecek misiniz’ sorusuna, ‘Hüseyin Hoca bunu hak etti, şimdilik kendisi ile yola devam etmeyi uygun görüyoruz’ diyerek, Sezar’ın hakkını Sezar’a teslim etti.

 Aytemiz Alanyaspor’un geçen sezonki performans düşüklüğü sonrası yeni bir heyecana ihtiyaç vardı ve Hüseyin Kalpar’dan boşalan teknik direktörlük görevine Süper Lig’in deneyimli ismi Boşnak çalıştırıcı Saffet Susiç getirildi.

 Birçok yorumcu ve spor yazarınca küme düşmeye en yakın takımlar arasında gösterilen Süper Ligin çiçeği burnunda takımı o zamanki adıyla ‘Albimo Alanyaspor’ müthiş ve sürpriz galibiyetler alarak ligi orta sıralarda tamamladı. Bu derece, Akdeniz’in yeni takımı Turuncu Yeşilli Aytemiz Alanyaspor ve çalıştırıcısı Saffet Susiç için tarihi bir başarı anlamına geliyordu.

  Deplasman fatihi Aytemiz Alanyaspor

Deplasmanlarda aldığı gollü galibiyetlerle dikkat çeken Aytemiz Alanyaspor 3-0 geriden gelip Trabzonspor’u 4-3 yendikten sonra ligin dinamit gibi takımı Teleset Akhisarspor’u da 4 golle geçerek Süper Lige renk kattı.

 Aytemiz Alanyaspor Galatasaray’ı elinden kaçırdı

 Aytemiz Alanyaspor’un İstanbul’da Galatasaray’a 2-0 yenildiği maç akıllarda iz bırakan bir maçtı. Turuncu Yeşilli takım, Galatasaray’a karşı oyun olarak çok üstün oynadı ve ‘Avrupa Şampiyonu’ patentli rakibini yenmek için her şeyi yaptı ki, Galatasaray’ın maç sonunda Süper Kupayı tekrar almışçasına sevinmesi, Alanyaspor’un büyüklüğünün en güzel ifade şekliydi!

 Saffet Susiç nasıl ayrıldı?

 Sezona iyi başlayan ancak ilk yarının sonlarına doğru ciddi düşüş yaşayan Aytemiz Alanyaspor’da yönetim ile Teknik Direktör Saffet Susiç ‘karşılıklı anlaşarak’ medeni bir şekilde yollarını ayırdı.

 Yeni teknik direktör kim olmalı?

 Kulislerde 7-8 isim konuşuluyor ancak Hamza Hamzaoğlu ile Hikmet Karaman’ın isimleri daha ağır basıyor. Bir zamanlar benim de heyecanla Genç Takım kaptanlığı yaptığım Alanyaspor’da Hikmet Karaman’ın görev almasını daha çok arzu ediyorum.

 Yönetimden profesyonellik dersi!

 Kulübü büyük bir borçla devir alarak çok küçük bütçelerle Süper Lige çıkaran başarılı Başkan Hasan Çavuşoğlu’nun arkasında ikinci Başkan Kâmil Köseoğlu, çok sevilen genç Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, tribünlerin sembolü ve yerel medyanın başarılı yorumcusu ‘Veysel Reis’ ve özellikle değerli Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nun emekleri çoktur.

 Saffet Susiç dahil, hiç bir profesyonelin bu yönetim ile ihtilafa düşmeden yollarını ayırması ve geriye dönük kimsenin alacağının kalmaması örnek gösterilecek bir yönetim şeklidir!

 Hangi pozisyonlara takviye yapılmalı?

 İlk yarı sonrası görünen tabloya göre hırçın ve ‘tek hamleli olmayan’ bir Stoper, ‘Donk gibi’ bir orta saha, bir de kanat oyuncusu bize şart.

 Bu takım, tarih-bilimci Yazar Cemal Dalgıç’ın söylemi ile ‘Jawa, 8 köşe şapka, şalvarı, yerleşik turistleri, yerel dili, 'Kevgi'den bir aşk hikâyesi' ile dünya çapında Alanya reklamı yapan 'Mırrığı gırık Durali Kevki', Kör Salih, Pat Ayşa, Dandili, Deveci Amat, Akrobat Moruk, narenciye,  muzu, denizi, Cavır Yokuşu, Çellö Önü, Kızılkule ve Tersanesi’ ile Süper Lige çok yakışıyor.

 Bu takım bu ligde kalmalı!