18 Mart 2018 18:13

Hasan Perioğlu hasanperioglu@gmail.com

Bayern'den sonrası gelsin!

 Beşiktaş ülke rekorları kırarak Şampiyonlar Liginde üst tura çıktı. Muhtemel rakipleri çoğunlukta İngiliz takımları iken Alman Devi Bayern Münih ile eşleşmesi spor yazarlarının çoğu tarafından ‘talihsiz kura’ olarak nitelendirildi.

 Sevilla, Basel veya Shakhtar Donetsk’in Beşiktaş için daha iyi kura olacağı dilden dile dolaşırken, ben Beşiktaş’ın en iyi kurayı çektiği kanısındayım!

 Nedeni; Beşiktaş açık futbol oynayan, sistemi ve oyuncu özellikleri bilinen her takıma karşı kora kor oynayabilecek takım kimliğini daha geçen seneden aldı. Beşiktaş son iki yıldır kanatları muazzam işleyen, birbirini çok iyi tamamlayan oyunculardan kurulu bir takım.

 Beşiktaş’ı işlediğim daha önceki yorumlarımda, ‘Beşiktaş’ın kusursuz bir takım olduğunu ancak Şampiyonlar Ligi için bir kademe daha iyi oynaması gerektiğini’ vurgulamıştım! İşte bugün o Beşiktaş’ı arıyoruz ki, çoğu sporsever Bayern Münih’in yerine başka bir takımın çıkmasını arzu ediyor.

 Ancak Beşiktaş Bayern Münih maçı 90 değil 180 dakika olacaktır. Ben Beşiktaş’a çok güveniyorum. Muhtemelen devre arası savunmanın göbeği Vida transferi ile daha sağlama alınacak.

 Bayern Münih muhtemel İngiliz rakiplere oranla daha iyi bir kuradır. Çünkü İngiliz kulüpleri top kadar rakip ile fiziki mücadeleyi de içeren bir ekole de sahip ki bu durum Beşiktaş’ın aleyhinedir. Beşiktaş ve Bayern Münih takım yapısı, sistem ve ekol olarak çok benzer kulüpler.

 Benzer ve denk takımların karşılaşmalarında, bireysel oyuncuların performansı skora etki eden en önemli unsurdur. Bayern Münih’in elinde birçok alternatif isim var iken, Beşiktaş’ta ise sıra dışı belirtebileceğim tek koz Anderson Talisca’dır. Henüz maçlara 2 aydan daha fazla zaman var ama Şenol Güneş’in Brezilyalı Yıldızı o güne özel motive edeceğine inanıyorum.

 Beşiktaş’ın Bayern Münih’e elenmesi yadırganmaz ama Alman Devini devirmesi olay olur. Şu anda Almanya Ligi Bundesliga’da 2. sırada bulunan RB Leipzig’i grup maçlarında 2 defa yenen Beşiktaş’ın Bayern Münih’e karşı şansı az değil. İlk maçın Almanya’da olması avantajdır. Alman devinin başarılara doymuş olması da Beşiktaş'ın lehinedir.

 Beşiktaş Şampiyonlar Ligindeki tüm maçlarda, evinde veya deplasmanda her maçı kazanmak için sahaya çıkıp kendi oyununu rakibe kabul ettirmeye çalıştı. Eleyecek veya elenecek olması kalitesinden bir şey eksiltmez. Eğer Bayern Münih elenirse, inanın bir sonraki kura bundan daha kolay olacaktır. Evet gerçekten çok zor ama inanalar için imkansız değil.