18 Mart 2018 18:14

Hasan Perioğlu hasanperioglu@gmail.com

Bu Fenerbahçe ateşten gömlek!

 Galatasaray ile beraber geçen sezonun hayal kırıklığı yaratan takımlarından biri de Fenerbahçe.

 Robin van Persie’nin tahrikleriyle kazandıkları Beşiktaş derbisi dışında geçen sezon elle tutulur hiçbir başarı elde edemeyen Fenerbahçe transfer döneminde de karavanalara oynadı!

 2016-2017 futbol sezonunda ağırlıklı olarak Galatasaray’ı işlememiz bazı okurlarımızca kınandı ancak, bu senenin genel malzemesi, hatalı oluşumdan dolayı  Fenerbahçe’den olacak gibi!

 Fenerbahçe’nin temel sorunu:

 Öncelikle bu takımın kalecisi yok. Volkan son 3-4 yıldır önündeki iyi savunma kurgusunun arkasında (pembe) panterlere oynuyor! Volkan son yıllarda havadan gelen tüm topları görmemeye başladı. Hele hele sağ üstüne vurulan toplarda, neredeyse kaleyi tutmayan topları da içeri çeldi. Alternatif Kameni. Bu Volkan mı, daha ne olduğu tam belli olmayan Kameni mi derseniz; şimdilik tabii ki Kameni derim ama onun da tartışılmaya başlanacağı günler çok yakın.

 Savunma neden çöktü?

 Gökhan Gönül hem savunma hem de hücumdaki olağanüstü performansına ilavetten özellikle ters kademelerdeki muazzam zamanlaması ile takım arkadaşlarının hatalarını bertaraf ediyordu. Ancak o gittiğinden beriki 2 yılda Fenerbahçe savunması ritmini bulamadı. Simon Kjaer’nın İspanya’ya transferi de çöküşün önemli diğer nedeni.

  Gidin Porto’da herhangi bir kahvedeki çaycıyı veya Brezilya’da sahilde çalışan bir beach-boy getirin, Neustadter’den daha iyi  stoper olduklarını göreceksiniz.

 Orta saha kurgusu:

 Dönemin ‘innconu’ bilimcisi ‘Cemal Dalgıç’ın çok önemli bir sözü var: Kendini değiştirmeyen ve geliştirmeyen her olgu bitmeye mahkûmdur!

 Fenerbahçe de bir Mehmet Topal-Josef de Souza ikilemi var, sanki futbolda başka bir ihtimal yok!

 Geçen sezon Hollandalı çalıştırıcı Dick Advocaat bu denklemi çözmeye çalıştı ancak sabırsız halkım ona tahammül göstermedi. Topal-Souza denklemi mutlak yanlış değildir. Ama bu ikili Fenerbahçe orta sahasında var ise, diğer tüm oyuncuların ofansif ve sprinter karakterlerde olması lazım. Değil ise de, Topal ile De Souza’nın yanına koyduğun her defansif orta saha oyuncusu, ‘kelebek konmuş …’

 Yeni transferler:

 … hikâye. Bu akşam Vardar’ı eleyip eleyemeyeceğimizin muhasebesini yapıyorsak, Fenerbahçe zaten başlamadan bitmiştir.

 Mehmet Ekici + Giuliano + Valbuena < Alex de Souza

 Matemetiği çoğumuz sevmezdi ama yukarıdaki denklem bir gerçek. Bu üç oyuncu bireysel olarak iyi oyuncular ancak Mehmet Ekici’den sonrası Fenerbahçe’nin tali ihtiyaçlarıdır.

 Sana biri merkez, ikisi de kanat üç hücum oyuncusu lazım iken, on tane on numara alsan ne fayda Fenerbahçe’m! Sana bu aklı vereni seveyim. Olan Fenerin Euro’cuklarına oldu. 2-3 hafta demez, ‘Tanrı’laştırdığınız Valbuena’nın adını kara tahtanın en başına yazacaksınız. Çünkü takım kurgusu yanlış.

 İsla ve Dirar iyi oyuncular. Ama ikisi de geçen sezonun flaş ismi bir Lens değiller.

 Birbirini tamamlayacak farklı özellikte oyuncular ile iyi takım kurulur. Benzer oyuncular ile değil. Fenerbahçe Galatasaray’ın (bu sezon hariç) son yıllardaki yanlış transfer hastalığına yakalandı. Tedavisi uzun ve masraflı olur bu hastalığın. Hatta bazen de yıkıcı.

 AYKUT ne kadar KOCAMAN?

 Hocam, bu takımı senin kurduğuna inanmıyorum! Çünkü senin zekân bu kadar yanlış bir takım kurmaya izin vermez. Peki, kurmadığın takıma nasıl hükmedeceksin? Senin iskeleti iyi olan Fenerbahçe’ye doğru 2-3 transfer yaptırıp adını Şenol Güneş-Fatih Terim gibi Ustaların yanına yazdırman gerekiyordu. Şimdi ise, bence ilk devrenin sonlarına doğru seyirci ve yönetim ‘acaba’ demeye başlayacaktır.

 Bu akşamki Vardar maçı bir çok sorunun cevabı olacak. Dilerim ki ben yanılırım. Aksi halde bir Östersund faciası sonrası Vardar hezimeti halkıma yeni bir sakız olacak. Neyse ki, Vardar’a katlanabiliriz. En azından Atamızdan yadigâr bir Türküleri var. Dinlemenizi öneririm.