24 Ocak 2018 04:53

Hasan Perioğlu hasanperioglu@gmail.com

Bu Fenerbahçe'yi yenemezsin!

 Hafta sonunda, Galatasaray-Fenerbahçe mücadelesiyle,  dünyanın sayılı derbilerinden birinin heyecanını yaşayacağız.

 Bir tarafta dolu dizgin giden ligin ‘favorisi’ ve lideri Galatasaray, diğer tarafta da transferin son günlerine önemli transferler sıkıştıran ancak istikrarlı sonuçlar alamayan Fenerbahçe.

 Son günlerde spor yazarı ve yorumcularının çoğunun Galatasaray’ı kağıt üzerinde favori gösterdiklerini görüyorum.

 Ama hepsi yanılıyor. Çünkü bu maç kağıt üzerinde değil, yeşil sahada oynanacak. Evet, Galatasaray açık puan farkı ile önde ama inanın oyun olarak hiç de öyle abartılacak bir fark yok. Galatasaray’ı zirvede yalnız gösteren iki temel unsur var:

 İlki, Galatasaray’ın bugüne kadarki rakiplerinin iyi veya hazır olmaması, diğeri de zor maçların yeni başlayacak olmasıdır. Yoksa, Galatasaray’ın öyle şaşaalı bir oyun ile rakiplerini sürklase ederek galibiyetler aldığına inanmak, skor algısı ve yanılgının ta kendisidir.

 Hakikat olan, Galatasaray’ın geçen seneye oranla daha kontrollü oynadığıdır. Galatasaray kompakt oyuna geçemedi ve bloklar arasındaki mesafeyi daraltamadı. Dikkat edin; ne hücumda çoğalabiliyorlar ne de, ‘rakibi ringden nakavt edecek art arda yumruklar misali’ farklı varyasyonlar deneyemiyorlar! Genelde yaşanan, az atak, tek vuruş. Yani, oyun zenginliği ve derinliği yok! Rakipler de Galatasaray’dan korktuğu için önde baskı yapamıyorlar. Ne oluyor, her biri 7-8 milyon Eurodan aşağı bonservis bedeli olmayan oyuncular ki biri de vursun gol olsun artık!

 Fenerbahçe Galatasaray’a oranla daha rahat. Öncelikle derbi psikolojisinin verdiği özgüven Fenerbahçe’nin en büyük kozudur.

 Sonra da fiziksel üstünlük. Fenerbahçe oyunu Galatasaray ceza sahasına aktardığı her pozisyonda avantajlı olur. Galatasaray savunma oyuncuları karakteristik özellikleri ile faul yapmaya çok müsait. Muslera’nın yan toplardaki zaafı ve Janssen ile Josef De Souza’nın hava hakimiyeti Fenerbahçe’nın en önemli avantajları.

 TEKNİK ADAMLARIN İLK SINAVI

 İgor Tudor ligin 6. Haftasındaki Bursaspor deplasmanında iki bek oyuncusu Mariano ve Latovlevici’yi oyundan alarak yerlerine Yasin ve Feghouli’yi sahaya sürerek, Galatasaray’ın başında olduğu tüm zamanların en radikal ve bana göre en doğru değişikliğine imza atarak ‘acaba-olabilir mi’ dedirtti. Tudor Fenerbahçe derbisi ile ‘kalitesinin smokinini’ sipariş edecek ve ne olduğunu hep beraber göreceğiz.

 Aykut Kocaman için bu maç çok önemli. Başarısız olacağına ihtimal vermiyorum. Derbileri olağanüstü tercih ve hamleler kazandırır ki, Aykut Kocaman’ın böyle bir marifetini henüz görmedik!

 Böyle ilginç tercihlerin ve sıradışı başarıların Türkiye distribütörü önce Mustafa Denizli, sonra da Mircea Lucescu’dur. Yani yürek işi! Aykut Hocam’da bu var mı, bunun cevabını da siz bulun!

 GEL DE SNEİJDER’İ ARAMA

 Tudor Galatasaray’a bir oyun formatı kazandırdı. Çok şey var, Sneijder yok. Skorlara aldanıp Belhanda ile teselli bulanlar, üç Belhanda yarım Sneijder etmez. O Sneijder ki, Volkan bırakın kalede rahat dursun, evinde bile rahat uyku uyuyamıyordu. Ama yok. Bu Fener’i yakından yıkamazsın. Uzaktan da Sneijder’siz yapamazsın!

 İDDACILARA:

 Fenerbahçe için lig yeni başlıyor ve bu Fenerbahçe bu Galatasaray’a yenilmez.