16 Ekim 2018 16:02

Necati Şatana necati@internetspor.com

Hollanda ekolünün çöküşü!...

Galatasaray’da son haftalarda alınan mağlubiyetlere eklenen derbi hezimeti bir devrin de kapanması gerektiğini gözler önüne serdi.

Herşeyden önce takımı yöneten Hollanda ekolünün (Çetesinin)  bavulunu toplayıp ivedilikle memleketine dönmesi gerekiyor. Ekol derken kimi veya kimleri kastettiğim de gayet açık. Teknik Direktör Riekerink ve onun akıl hocası Sneijder!....

Bu maçın öncesinde Lens ve Mehmet Topal’ın yokluğu kesin bir avantajdı Galatasaray için. Bu avantajın yanında Fenerbahçe oyuna çok iyi başlamadı. Tamam, Volkan,  Muslera ile karşı karşıya kalarak ilk yarının tek gol pozisyonunu izlettirdi bizlere ama bakınız Volkan Şen tutuktu, Şener ve Hasan Ali ileri çıkışlarda eskisine oranla çok daha sıradandı, orta alanda Josef ve Alper Potuk yaratıcılıktan çok uzaktı.

Bunlar da Galatasaray için birer avantajdı aslında ama maalesef Jor Beyefendi güçlü bir orta saha kurmak yerine vatandaşlarının sözüyle 4-2-3-1 ısrarında devam etti. Sahaya çıkardığı ilk 11 de yanlıştı.

Herşeye rağmen kora kor bir mücadelenin olduğu bir ilk yarı izledik. Carol’ün bir anlık yerini kaybetmesi Fenerbahçe’nin 45 artı oynanırken golü bulmasına yetti.

İlk 45 dakikaya bakarsak sahanın en kötüsü yine sahada en çok parayı cukka yapan Sneijder’den başkası değildi. Yaklaşık 17 aydır gol atamayan süper yıldız (!) utanmadan kaybedilen maçlardan sonra da, “Bana değil arkadaşlarıma sorun mağlubiyetin nedenlerini” diyecek kadar da edepsiz ve saygısız bir tip!...

Aylardır sahada yok Sneijder!... Dikine oynamayı beceremiyor. Bugüne kadar kimse direkt adam geçerek gol pozisyonuna girdiğini göremedi. Geldiğinden bu yana sadece Fenerbahçe’ye attığı 2 süper gol ve Juventus’a attığı gol dışında maçlara ağırlığını koyamadı.

Kariyeri sayesinde geldiği Galatasaray’da sahadaki varlığı ile değil yine kariyeri ile oynamaya çalışıyor. Buna müsaade edilmesi takımın da havasını bozuyor. Çok da fazla şımartılıyor. Yönetimi eleştiriyor, kendi getirdiği hocasına ve takım arkadaşlarına sallıyor!...

Bugün kadro dışı kalsa inanın kayıp değil!... 17 Aydır sahada yok zaten. Boşuna prim almasın. Onun yerine oynayacak biri en azından defans yapar, rakibi bozar. Maç boyunca tek bir olumlu hareket yapamıyor ve kendini yıldız sanıyor.

CAVANDA’YI TERCİH EDEN HOCAYI KOVARIM

Bu maçı Galatasaray adına  hiç mi olumlu bişey yoktu derseniz ben de size, “Olumlu olan ne kadar şey varsa onun kat be kat fazlası olumsuzluk vardı” derim.

Kulübede takımın kaptanı, duran top ustası Selçuk varken ve takımı mağlupken, sakatlanan Eren’in yerine mahalle topçusu Cavanda’yı kurtarıcı diye alan hocaya ben hoca falan demem. Düşünün son çeyrekte kazanılan serbest vuruşta topun başında Sabri var. Podolski ise sorumluluk almaktan bile kaçıyor.

Şahsen Selçuk 3.oyuncu değişikliğinde bile akıllara gelmiyor ise bu işin içinde bir oyun da vardır. “Hollanda ekolü sezon başından bu yana Selçuk’a karşı” söylemleri ciddiyet kazanıyor.

Kısacası Galatasaray’ın bu maçta başında Riekerink bey değil, Aziz Yıldırım olsaydı bu kadar hata yapmazdı.

Jor efendi zaten Beşiktaş maçında bile 2-0 galip durumdayken  4 forvetle sahada kalmaya devam ederek beraberlikte pay sahibi olmuştu. Oysa ikili orta sahayı 4’lüye çevirse 2 gol yeme ihtimali yoktu.

Kısacası Radikal kararlar alınmazsa Galatasaray’dan bu yıl başarı beklemek hayal olur.

Gerekirse Sneijder’i kadro dışı bırakın ve yeni gelen hoca ile yeni ufuklara yelken açın.