18 Mart 2018 18:09

Hasan Perioğlu hasanperioglu@gmail.com

Lucescu'ya hücum !!!

 Milli Takımımız Dünya Kupası Avrupa grup elemelerinde Hırvatistan’a karşı hayati bir maça çıkıyor. Zor virajlara girilirken takımın başına Mircea Lucescu’nun getirilmesi, Romen çalıştırıcının aldığı tek yenilginin önüne geçti.

 Başarısızlığın sorumlusu Lucescu mu?

 Bu süreçte milli takımın başında Lucescu değil Mourinho da olsa, değişebilecek çok şeyin olmayacağına inanmamız gerekir.

 Çünkü öncelikle takımı sırtlayacak hiçbir önemli oyuncumuz formda değil. Bu talihsizliğin asıl nedeni de ligimizin henüz yeni başlamış olmasıdır. Avrupa’da oynayan oyuncularımızın çoğu ya yedek ya da ritimlerini yakalamış değil. Peki, o zaman nasıl başarılı olacağız?

 Son bir ihtimal kaldı; o da ligimizden formda bir takımın oyuncu iskeletini ve oyun formatını birkaç takviye ile kullanmak, ama öyle bir takım da yok!

 Lucescu’ya sallamak:

 En kolayı ve çoğunuz da öyle yapıyorsunuz. Haksızsınız, O’nu yerle bir ederken alternatif çözüm de üret’E’miyorsanız, ya o kalemi ceketinizin iç cebine geri koyun ya da ekranların başında birilerine peşkeş çekmenin milli duygu ve değerlerle bağdaşmadığını iyi bilin!

 Lucescu’nun Ukrayna karnesi:

 Çok kritik ve bariz hakem hatalarıyla Ukrayna maçının 2-0 aleyhimize neticelenmesini göz ardı edemeyiz. Ancak buna rağmen galibiyet almamız için hiçbir üretkenlik gösteremeyişimiz ve acınacak bir oyun sergilediğimize itiraz edebilecek olan var mı?

 Benim anlam veremediğim; bunca kritik süreçte, Milli Takıma katkı sunacak bir fikrimiz var ise onu söylemek iken, nedir bu Lucescu’ya tabut hazırlama telaşı? Şimdi 12 yıl önce Romen Teknik adamın söylediği o meşhur Atasözünü hatırlayalım: ‘Quand les chiens veulent les chevals ne meurt pas.’

 … Adam bu sözü giderken söylemişti, şimdi ise yolun başında. Eğer Mircea Lucescu’yu eleştirmek yerine yargılamayı seçersek, bu söz yine gündeme gelir ve bedeli kim öderse ödesin, çok ağır olur!  

 Emre Belözoğlu kahraman mı?

Nasıl oldu anlamadım ama hemen hemen herkes Emre Belözoğlu’nu kahraman ilan ediyor. Oysa yediğimiz iki golde de stoperlerden sonraki ilk pozisyon sorumlusu önliberolardır. Yarmolenko elini kolunu sallayarak golü atıyor ve ona yakın hiçbir orta saha oyuncusu yok.

 Kadroda Tolga Ciğerci, Okay Yokuşlu, Mehmet Topal ve Oğuzhan gibi önliberolar varken Emre Belözoğlu’nun o bölgede görev alması Lucescu’nun tek önemli hatasıdır. Eğer bu akşam Hırvatlara karşı aynı tercihi yaparsak, farklı sonuç beklememiz ahmakça olacaktır.

 İdeal Kadromuz: 4-1-4-1 şeklinde,

 Volkan Babacan, Kaan Ayhan-Çağlar-Ömer Toprak-Caner, tek önlibero Tolga Ciğerci veya Okay Yokuşlu, sağ kanat Emre Mor, sol kanat Cengiz Ünder, göbekte Hakan Çalhanoğlu-Yunus Mallı, tek forvet de Burak Yılmaz olmalı.

 Emre Belözoğlu ve Oğuzhan Özyakup’u psikolojik olarak bu maça hazır görmüyorum. Her ikisi de oynamaları halinde takımı eksik bırakmaları çok olası.

  Bu şablonda topa ve oyuna hâkim olabiliriz. Sonuç ne olursa olsun, kora kor yakışan bir oyun ortaya çıkar. Kabul edilmesi gereken, karşımızda güçlü bir Hırvatistan ekolü var ve işimiz hakikatten çok zor. Adamların oyuncuları bireysel olarak da çok formda iken, bizim yıldızların hali harabe.

 Önemli olan başı dik bir oyun sergilememiz. Son Ukrayna maçındaki kepaze oyuna kimsenin tahammülü olamaz. Kaldı ki Ukrayna öyle abartılacak bir oyun da oynayamadı ama bizim hiçlere oynamamız onların vasat futbolunu dahi süsledi.

 Yukarıda yazdığım kadro ile oyunun temposunu düşürüp Hakan Çalhanoğlu ve Okay Yokuşlu’nun uzaktan şutları ile Burak Yılmaz’ın savunma arkası koşuları ile gol bulmamız tek umut.

 ‘Umut fakirin ekmeği imiş’. Tabi ki yerseniz!