17 Mart 2018 17:31

Hasan Perioğlu hasanperioglu@gmail.com

Son model Galatasaray

 Galatasaray’ın mistik, yana ve geriye oynayan, dikine oynayamadığı için topla oynama yüzdesi en yüksek takım olan, ancak bir türlü sonuca gidemeyen şuursuz ve silik futbolu gitmiş, yerine yüksek tempolu ve izlenmesi zevk veren, her saniyesi ayrı heyecana sahip bir takım gelmiş.

 Geçen yıldan kalan iki temel sorun; statik bekler yerine, savunma bekleri hücuma destek verebiliyor, diğeri de orta sahada rakip eksiltememe problemi, Fernando ve Ndiaye ikilisi ile kökten çözülmüş görünüyor.

 Belki ‘daha çok erken veya Kayserispor hazır değildi’ diye düşünenler olabilir ama Galatasaray’da hem oyuncuların bireysel performansları hem de kollektif görüntü, seyrine doyum olmayacak bir Galatasaray’ın olacağı izlenimlerini gösterdi.

 ‘Bu takım yeterli mi, veya şampiyon olabilir mi’ diyenlere:

 Öncelikle; Galatasaray’ın son yıllardaki sorunu şampiyon olamaması değil, rezil bir oyun oynaması idi ki, bu sürecin artık bittiğine tüm Galatasaray’lılar inanabilir. Şampiyonluk meselesi zaten çok erken ama her süreçte dillendirilmesi hoş bir kelime!

 Şampiyonluğun kilit ismi Sneijder idi. İyi oyuncu olmak (Belhanda gibi) ayrı, yıldız oyuncu (Sneijder) olmak apayrı bir şey! Yani bu kadroda Hollandalı yıldız Sneijder olsaydı, Galatasaray Avrupa devleri ile mücadele edebilecek kalitede olurdu. Bu durumda, potada olmak, seyir zevki veren bir takım olmak en önemli konudur.

 Yeni transferler:

 Bafétimbi Gomis: Görsel olarak Galatasaray’a müthiş bir hava getirmiş. Komple bir golcü ve 20-25 civarında gol atacağını düşünüyorum. Ama unutulmaması gereken çok önemli bir konu var! Bu kadroda Eren Derdiyok da ondan aşağı kalmaz. Eren unutulmamalı ve küstürülmemeli. Hatta, bazen çift forvet de kullanılabilir.

 Mariano: Kötü değildi ama bir Gökhan Gönül de değildi. Oynadığın takım Galatasaray ise, bir tık yukarısına çıkman lazım.

 Maicon: Güven verdi. Topu oyuna sokuşu iyi. Serdar Aziz ile uyumu da iyi. Galatasaray’ın yediği golde Muslera kadar o da sorumlu. Galatasaray, Fenerbahçe veya Beşiktaş  gibi kulüplerde iyi oyuncu olmak veya hata yapmamak yeterli değildir. Bazen süpürücü olmak ve hücuma destek vermesi de gerekir ki, kıtalar arası gelmesinin bir özelliği olsun!

 Ndiaye: Eskiden ortasaha oyuncuları hem ofansif hem de defansif  iki yönlü oynardı. Futbol çok değişti ve bu tür oyuncuların nesli bitmek üzere. Ama transfer sürecinde maliyeti ile çok tartışılan Ndiaye, oyunu iki yönlü oynayabilme özellğindeki ender futbolculardan biri. Kendi sahasında iki rakibini vücut feyki ile ekarte ettikten sonraki driplingi ve Tolga Ciğerci’ye verdiği gollük pas ile aynı zamanda Selçuk İnan’ın ‘Trabzon biletini’ de kesti!

 Fernando: Almanların çok kullandıkları kısa bir söz vardır; ‘Ein mal frei’! Bizdeki çevirisi değil de, anlamı, ‘kalıp gibi oturdu.’

 Younes Belhanda: İyi ve skorer bir oyuncu. Oyun içindeki devamlılığı hakkında net bir yorum için, derbi maçlarındaki performansını görmemiz lazım. Goldeki deparı ve son vuruşu mükemmeldi. İstese de istemese de her zaman Sneijder ile kıyaslanacaktır. Bana göre mi, Sneijder’in sol ayağı bile değil!

 Alınacak muhtemel bir solbek ile daha dinamik bir Galatasaray izleyeceğiz.

 Galatasaraylı idarecileri buradan uyarıyoruz: Muslera’nın arkası boş!

 Bir de sahada olamayan Feghouli gerçeği var. Bruma’nın yerini dolduracak tek oyuncı Feghouli’dir. Yıldız oyuncu tribünleri ayağa kaldıracak sprinter özelliklere sahip.

 Transferdeki yüksek rakamlar mutlaka Galatasaray’ı her zaman tartışılır kılacaktır. Bir de bu kadar yıldızın başında stajyer değil de, uzman bir teknik adamı kim istemezdi?

 Kimse kusura bakmasın ama  bu kadroyu İstiklal Caddesindeki Burkina Faso göçmeni Siyahi Seyyar Saatçiler de oynatır.

 Güzel bir futbol sezonu olması dileğiyle, sevgiyle kalın.