17 Mart 2018 17:32

Hasan Perioğlu hasanperioglu@gmail.com

Teşekkürler Lucescu

A Milli Futbol takımımız 300 bin nüfuslu Balık Ülkesi İzlanda önünde hiç bir varlık gösteremeyerek Dünya Kupası finallerine gitme şansını kaçırdı.
Fatih Terim'in görevine son verildikten sonra, Spor Uzmanlarınca en iyi aday, ülkemizi çok iyi tanıyan ve gittiği her takımda kendi ekolü ile fark yaratarak büyük başarılar elde eden Romen Teknik adam Mircea Lucescu idi.
İtiraf edeyim benim adayım da Mircea Lucescu idi.
Lucescu hezimet ile başladı, tarihi Hırvatistan galibiyeti ile yeniden umut saçtı. Son İzlanda maçı ile de adeta sınıfta kaldı.
Ülkemde çamur ile tarih yazmak en kolay sarılır umutlar olmuş iken, hakikatlerle yüzleşmek pek tercih edilmemektedir. Aslında bu kolay ve kaçamak yolun tercih edilmesinin en önemli nedeni de, sorgu mantığının ve yargılama formasyonunun olmamasıdır. Kalem tutan her el hafif bir politika şemsiyesinin altında başkalarının Borozanı ile ötünce, spor ve vatanseverlerin elinde bilgi kirliliğinden öte bir şey kalmıyor.
Milli Takımın dün gece İzlanda'ya yenilmesini dünyanın sonu gibi lanse etmek hiç doğru değildir ama bu yükü sadece Lucescu'ya yüklemek de hiç ama hiç adaletli de değildir.
Moldova'lı Kâinat Güzeli Silvia Obreja'nın güzel bir söylemi bize yarınlar için yol gösterir niteliktedir:
'Mutluluğun en basit yolu, başarısızlıklarımızı umuda çevirmekle mümkündür' diye çok optimist bir yorumda bulunmuştu.
Bu gün ne Fatih Terim'e sallamak, ne de Mircea Lucescu'ya saldırmak hiçbirimize bir şey kazandırmaz. Bu hezimetten ders alıp yarınlara daha iyi program yapmak en akılcı yoldur. Türk Futbolunun özellikle alt yapısının hangi ellere teslim edildiğinin sorgulanmasının günüdür.
Grubumuzdaki hazin görüntü hepimizin karnesidir, sadece Lucescu veya TFF'nin değil.
Teknik olarak 2-3 konudan bahsetmeden geçemem:
1- Elinde Ömer Toprak gibi orijin bir stoper varken, o bölgede bugüne kadar başarı ile mücadele eden, ancak dünkü performansı ile hayal kırıklığı yaratan Mehmet Topal'ı yerden yere vurmaya kimsenin hakkı yok.
2- Elinde Yunus Mallı gibi çok değerli bir forvet ve forvet arkasını hiç kullanmaman çok önemli bir zaafiyettir.
3- Emre Belözoğlu gibi ligimizin fizik gücü en düşük ve düz oynayan bir oyuncuyu, Panterler gibi güçlü ve çabuk İzlanda orta sahasına av etmenin hiç bir mantığı olamaz.
4- İzlanda'ya karşı Oğuzhan'ı asıl yeri orta sahanın ortasında, ondan boşalan sağ açığa da Emre Mor'u kullanmak daha doğru olurdu.
5- Cenk yanlış yerde kullanıldı. Cenk'in ne oynadığı hiç belli olmadı. Bu tercih hem Cenk'i hem de milli takımımızı bitirdi.
Bu süreç çok manidardır. Kavga gürültü ve hakaret sahibine aittir.
Sonuç olarak Mircea Lucescu da daha önceki teknik direktörler gibi başarısız olmuşsa, demek ki sistem ve alt yapı ile ilgili gözden geçirmemiz gereken çok önemli derslerimiz var.
Sahanın en başarılı oyuncusu Arda Turan'a yapılan aleyhte tezahüratları kınıyorum.

 Medyadan yansıyan başlıklardan en çok Fotomaç'ın manşetini beğendim:
'son' 'son' 'son' ...
Gerçekten mükemmel, ama çok da karamsar olmayın, her son yeni başlangıcın ilk adımıdır.
Mutlu ve umutlu olun, tıpkı Silvia Obreja'nın deyimi gibi...